Sprawozdanie merytoryczne z działalności Fundacji za rok 2012

Fundacja „Dziewczynka z zapałkami” została zarejestrowana w dn.12.10.2001 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym (Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieście w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego) pod numerem 0000052400. Siedziba naszej Fundacji mieści się w Łodzi przy ul. Gdańskiej 29.
Celem Fundacji jest niesienie pomocy dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich, patologicznych, zagrożonych demoralizacją lub znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej albo życiowej, a także dzieciom ciężko chorym wymagającym specjalistycznego leczenia.

Oto przegląd i krótkie podsumowanie naszej działalności w 2012 r.

1. Ferie zimowe
W roku szkolnym 2011/2012 Fundacja zorganizowała dla dzieci ferie w Łodzi w dniach 30.01-10.02.2012 r.
W organizowanych przez Fundację feriach brało udział 6 grup dzieci, w każdej po kilkanaście osób. Każda z sześciu grup, biorących udział w feriach, miała swój harmonogram zajęć, jednak pewne jego elementy były stałe. Nasi podopieczni z zapałem brali udział w zajęciach ruchowych, takich jak capoeira, taniec, kręgle, bilard i ścianka wspinaczkowa oraz rekreacyjnych, obejmujących np. wizytę w prowadzonej przez siostry Urszulanki grocie solnej. Połączenie zabawy ze zdobywaniem wiedzy udało się dzięki wizytom w łódzkich muzeach: kinematografii, farmacji, komunikacji miejskiej, etnograficznym, przyrodniczym oraz tradycji niepodległościowej czy planetarium.
Dzieci wspaniale bawiły się w Figloraju, Akademii Psa i Kota, w kinie Bałtyk oglądając filmy „Alvin i wiewiórki” oraz „Piękna i Bestia”. Wzbogacenie wiedzy o świecie mediów umożliwiły wizyty w redakcji „Dziennika Łódzkiego” oraz w Radiu Parada.
Wrażliwość ekologiczną rozbudziły z pewnością u naszych podopiecznych warsztaty zorganizowane przez jedną z łódzkich bibliotek oraz ośrodek działań ekologicznych.
Radosnym zakończeniem każdego tygodnia była zabawa karnawałowa.
Dzięki życzliwości sponsorów oraz serca okazanego dzieciom przez właścicieli łódzkich restauracji, każdego dnia podopieczni fundacji mogli zjeść pyszny obiad w eleganckich wnętrzach i przyjaznej atmosferze. Na długo w pamięci dzieci pozostanie uczta, przygotowana przez Łódzki Klub Spadkobierców.

2. Dzień Dziecka w Teatrze Powszechnym
Dzięki uprzejmości Dyrekcji Teatru Powszechnego w Łodzi podopieczni Fundacji „Dziewczynka z zapałkami” w dniu 01.06.2012 r. mogli wziąć udział w widowisku Alana Ayckbourna pt. „Niezwykły dom pana A czyli skradzione dźwięki”. Spektakl opowiadający o przyjaźni i miłości skierowany był szczególnie do dzieci. Ukazał im także jak ważna jest rola miłości rodzica do dziecka. Łącznie aż 70 maluchów obejrzało wspomnianą sztukę. Po przedstawieniu pracownicy teatru przygotowali poczęstunek dla dzieci. Każdy z uczestników otrzymał ponadto paczkę pełną słodyczy.

3. Pozaszkolne zajęcia dla dzieci w roku szkolnym 2011/2012
W trakcie trwania roku szkolnego na zajęcia fundacyjne zapisane było ok. 30 dzieci. Fundacja zaangażowała cztery osoby do organizacji zajęć i opieki nad dziećmi. Każdego dnia zapisani podopieczni rozpoczynali zajęcia od ciepłego posiłku już o godzinie 13:00. Program przewidywał również czas na odrabianie lekcji, w czym pomagali opiekunowie, jak również czas rekreacji czy wspólnego wyjścia. Przede wszystkim dzieci spędzały czas na świeżym powietrzu np. na spacerze w parku czy zwiedzaniu ciekawych zakątków Łodzi. Ponadto prowadzone były ponadprogramowe zajęcia takie jak Capoeira – forma sztuki walki połączona z tańcem czy zajęcia wokalno-muzyczne. Na zajęciach często pojawiali się nasi goście z organizacji AIESEC, którzy z ogromną pasją opowiadali o zwyczajach i kulturze swoich krajów. Dzięki temu dzieci miały dodatkową lekcję angielskiego, tłumaczoną oczywiście przez opiekunów.
Wieczorami, tuż przed zakończeniem zajęć, na wszystkie dzieci czekał słodki podwieczorek, po którym pociechy były zabierane do domu przez swoich rodziców.
Na zakończenie zajęć edukacyjnych zorganizowany został „Bal u króla”, na który zaproszono wszystkich podopiecznych w baśniowych strojach.

4. Wakacje w Łodzi
W lipcu i sierpniu 2012 roku odbyły się półkolonie dla dzieci w Łodzi. Nasi podopieczni mogli zapisywać się w dowolnym czasie, ponieważ Fundacja zorganizowała aż cztery turnusy. Wakacje w Łodzi odbywały się w terminach 23-27.07, 30.07-10.08, 6-10.08 oraz 13-17.08. Podczas letniego wypoczynku dzieci skorzystały z wielu atrakcji, jakie zaoferowała im Fundacja. Uczestniczyły w warsztatach modelarskich w Muzeum Tradycji Niepodległościowych i warsztatach w Komendzie Policji. Pogoda dopisywała, więc bardzo dużo czasu spędzały na świeżym powietrzu w Arturówku i w Parku Źródliska, z dala od zgiełku miasta. Podczas półkolonii nie lada gratką był pobyt na basenie Promyk, gdzie zabawom nie było końca. Dzieci mogły spędzić aktywnie czas w Figloraju „Piotruś Pan” oraz na zajęciach sportowych SP przy ul. Pogonowskiego. Na pochmurne dni przygotowane były zajęcia w budynkach – zresztą równie ciekawe jak te na dworze. Dzieci odwiedziły „Ośrodek działań ekologicznych”, Muzeum Kinematografii, obejrzały bajkę „Madagaskar” w kinie Bałtyk, a w siedzibie Fundacji wzięły udział w zajęciach plastycznych i muzycznych.

5. Wakacje w Świnoujściu
W wakacje Fundacja zorganizowała dla dzieci z Lublina i Legnicy wyjazd do Świnoujścia. W koloniach wzięło łącznie udział 21 dzieci. Zorganizowane zostały dwa turnusy, w terminach 17.08-24.08 i 25.08-31.08.2012 r.
Oprócz pobytu stałego w Świnoujściu, dzieci zwiedziły Międzyzdroje i Korsibór. Atrakcjom nie było końca! Niezapomnianych wrażeń dostarczył rejs statkiem. Powodzeniem cieszyła się też podróż kolejką turystyczną. Oprócz porannych gier i zabaw na plaży, opiekunowie zabierali też dzieci na zachody słońca i spacery po promenadzie. Podopieczni zwiedzili latarnię morską w Świnoujściu, która jest najwyższą latarnią na Bałtyku.
W Międzyzdrojach czekały na dzieci kolejne atrakcje. Muzeum Figur Woskowych, Oceanarium i Molo zachwyciły wszystkich – bez wyjątku. Karsibór pokazał im fascynujący świat przyrody – Ostoję Ptaków, a w niej tysiące niesamowitych gatunków, niespotykanych na co dzień.
Pobyt nad morzem zakończył się ogniskiem, na którym zaprzyjaźnione ze sobą dzieci wspominały najpiękniejsze chwile wyjazdu.

6. Kursy
W 2012 roku Fundacja przy współpracy z Ośrodkiem Kształcenia Kursowego „Glob” ze Zduńskiej Woli zorganizowała w swojej siedzibie cztery rodzaje kursów: kurs na kierownika kolonijnego, wychowawcę, pierwszej pomocy i animatorów czasu wolnego. Największym powodzeniem cieszył się kurs pierwszej pomocy (5 edycji). Oprócz tego zostały zorganizowane 3 edycje kursu na wychowawcę kolonijnego i na animatorów czasu wolnego. Odbył się także jeden kurs na kierownika kolonijnego. Kursy pozwoliły zdobyć wybrane uprawnienia aż 213 osobom.