Fundacja „Dziewczynka z Zapałkami” w roku 2005 zorganizowała dla najuboższych dzieci ferie zimowe, wakacje a w roku szkolnym prowadzi świetlicę środowiskową. Przez cały rok w różnych miastach w Polsce odbywa się również sprzedaż Baśniowych Zapałek.
W okresie ferii zimowych, w lutym, zorganizowaliśmy półkolonie dla dzieci z łódzkich szkół podstawowych, domów dziecka, świetlic środowiskowych i ośrodków szkolno-wychowawczych.
Do udziału w feriach zaproszonych zostało 1600 osób. Chętnych do spędzenia wolnego czasu z Fundacją było ok. 500 dzieci. Uczestniczyły one w wielu wycieczkach po Łodzi, dzięki którym poznały najciekawsze miejsca miasta oraz odwiedziły instytucje kulturalne. Oprócz wycieczek nasi podopieczni brali też udział w warsztatach plastycznych oraz konkursie pod hasłem „Najpiękniejsza pisanka i palma wielkanocna”, przeprowadzonym w siedzibie naszej placówki. Dzieci miały też możliwość korzystania z ośrodków sportowo-rekreacyjnych. Ogółem zaplanowano 139 wycieczek. Z powodu niedostatecznej liczby uczniów, wycieczek odbyło się 116. Wszystkim dzieciom w trakcie imprez zapewniliśmy transport i wyżywienie.
Organizowane były kuligi. Dzieci mogły jeździć saniami zaprzężonymi w konie. Impreza była połączona z ogniskiem, na którym pieczone były kiełbaski.
Zakończenie ferii odbyło się przy udziale wielu postaci baśniowych, które zebrały się przy ul. Piotrkowskiej. Odbyło się tam spotkanie z Królem i Królową świata baśni.
Podziękowano wszystkim za pomoc w zorganizowaniu ferii. Odczytany został dekret i orędzie Króla krainy baśniowej. Dzieci w trakcie imprezy mogły wcielić się w postacie z bajek i baśni. Po spotkaniu z Królem barwny korowód bajkowy przeszedł ulicą Piotrkowską ze smokiem na czele, który zachęcał wszystkich do kupowania baśniowych zapałek. Wszystkie organizowane imprezy, posiłki i przejazdy były bezpłatne.
W okresie wakacji, w roku 2005, zorganizowaliśmy półkolonie dla dzieci z łódzkich szkół podstawowych, domów dziecka, świetlic środowiskowych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych. Zaproponowaliśmy wszystkim tygodniowy turnus z możliwością zapisania się na kolejny.
Do udziału w wakacjach byliśmy w stanie zaprosić 2400 osób. Wszystkie dzieci, które zgłosiły się do Fundacji zostały przyjęte na półkolonie na minimum jeden turnus. Podczas każdego tygodnia mogliśmy gościć u siebie ok. 300 podopiecznych. Uczestniczyli oni w wielu wycieczkach po Łodzi, dzięki którym poznali najciekawsze miejsca miasta. Prócz wycieczek dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, podczas których trwał konkurs na pracę z najciekawszych letnich wspomnień. Dzieci miały możliwość korzystania z ośrodków sportowo-rekreacyjnych oraz odwiedzenia różnych instytucji kulturalnych. Ogółem wycieczek zaplanowanych było 270. Z powodu niedostatecznej liczby uczniów, wycieczek odbyło się 220. Wszystkim dzieciom w trakcie pobytu w Fundacji zapewniliśmy transport i wyżywienie (słodki poczęstunek i gorący posiłek).
Fundacja zorganizowała również w tym roku po raz pierwszy kolonie w Łodzi dla dzieci z różnych miast Polski, min. z Chorzowa, Kielc i Piotrkowa Trybunalskiego. Przyjechały one do nas za pośrednictwem urzędów miast, ośrodków społecznych i miejskich ośrodków pomocy rodzinie. Zaprosiliśmy je na dwutygodniowe turnusy, podczas których dzieci mogły zapoznać się z naszym miastem i odwiedzić najciekawsze jego miejsca. Podczas kolonii gościliśmy 17 podopiecznych.
Wszystkie zorganizowane imprezy, posiłki i przejazdy uczestników półkolonii i kolonii były dla nich bezpłatne. Wakacje organizowane były finansowane ze sprzedaży baśniowych zapałek.
Podczas wakacji prowadziliśmy też animacje uliczne teatrzyku „Dziewczynki z Zapałkami”. Odwiedziliśmy 33 miasta na terenie całego kraju. Przedstawienia były adresowane głównie do dzieci, które nie wyjechały na kolonie i obozy. Dzieci mogły uczestniczyć w wielu zabawach i grach baśniowych, w których zdobywały ciekawe nagrody i baśniowe dyplomy. Miały możliwość przypomnienia i poznania baśni należących do klasyki, baśni ich rodziców i dziadków.
Imprezy były otwarte i bezpłatne. Uczestniczyli w nich rodzice, dziadkowie oraz znajomi, od kilkudziesięciu do kilkuset osób podczas jednego spotkania.
W II semestrze roku szkolnego 2004/2005 kontynuowaliśmy prowadzenie świetlicy środowiskowej. Głównym jej zadaniem jest zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki wychowawczej, umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości, ale przede wszystkim zapewnienie odpowiednich warunków do racjonalnego wykorzystania czasu wolnego. W zajęciach uczestniczyło 16 podopiecznych. . Mieli oni możliwość min. wyrównania zaległości w nauce szkolnej, poszerzenia swojej wiedzy, wspólnej animacji teatrzyków, tworzenia własnych dzieł sztuki, organizowania wspólnych spotkań okolicznościowych. Dzieci mogły też korzystać z bezpłatnych lekcji języka angielskiego.
W I semestrze roku szkolnego 2005/2006 również otworzyliśmy świetlicę środowiskową dla 14 podopiecznych. Maja oni możliwość otrzymywania pomocy w odrabianiu zadań domowych oraz konsultacji z języka angielskiego. Raz w tygodniu dzieci odbywają zajęcia sportowe na sali gimnastycznej. Każdy przed wyjściem do domu otrzymuje posiłek. Wszystkie zajęcia dla uczniów są bezpłatne.
Przez cały rok zapewniamy pracę na promocjach głownie studentom i uczniom, polegająca na sprzedaży baśniowych zapałek. Jest to doskonała okazja do zawarcia wielu ciekawych znajomości., zdobycia doświadczenia i „kieszonkowego” na wyjazdy wakacyjne bądź inne potrzeby, w tym podreperowanie domowego budżetu. Praca ta może być wykonywana w miejscu zamieszkania (pierwsza propozycja obejmuje ponad pięćdziesiąt miast w Polsce) lub podczas wyjazdów do innych miejscowości.