Fundacja „Dziewczynka z Zapałkami” została zarejestrowana 4 października 2000 roku w Sądzie Rejonowym dla Miasta Warszawy.

W Urzędzie Praw Autorskich i Patentów RP został zastrzeżony symbol Fundacji „Dziewczynka z Zapałkami”.
Starania o zarejestrowanie Fundacji trwały dwa lata. W tym czasie, pod szyldem powstałej w 1993 roku Fundacji „Promocja Polska”, przekazywaliśmy jogurty, serki i soki owocowe do szkół, domów dziecka, domów samotnych matek, schronisk i szpitali na terenie Łodzi. Były to produkty o krótkim terminie ważności.
Udało się nam stworzyć system pomocy oparty na współpracy wielu instytucji. Wśród firm, z którymi współpracowaliśmy były m.in. „Danone”, „Bakoma”, „Campina Bacha”, „Zott” oraz „Łódzka Spółdzielnia Mleczarska”. Z biegiem czasu tę formę pomocy zaczęły stosować inne instytucje organizujące pomoc dla dzieci.

Początki działalności Fundacji „Dziewczynka z Zapałkami”

Po uzyskaniu wpisu do rejestru rozpoczęliśmy sprzedaż zapałek z symbolem „Dziewczynki z Zapałkami” przy kasach w marketach. Nasi wolontariusze sprzedawali zapałki propagując jednocześnie działalność charytatywną – wspieranie dzieci z rodzin najuboższych.
Ponieważ ta forma działalności nie przyniosła spodziewanych rezultatów rozpoczęliśmy realizację nowego projektu – tym razem na terenie szkół. W
roku 2001 współpracowało z nami 50 szkół, w 2002 już 650 w 60 miastach. Rok 2003 przyniósł jeszcze lepsze rezultaty – przeprowadziliśmy akcje w ponad 2000 szkół na terenie całego kraju. W 2003 roku współpracowaliśmy z ponad 2000 szkół z terenu całego kraju.
Akcja Szkolna ma trzy cele główne: opiekuńczy, edukacyjny i kulturalny. Dzieci uczą się poprzez uczestnictwo w działalności charytatywnej, która kształtuje w nich poczucie tolerancji oraz poznają problematykę kwestii społecznych. Akcjom towarzyszyły różnego rodzaju formy artystycznej aktywności: przedstawienia teatralne, aukcje, imprezy taneczne.
Równolegle prowadzona była akcja sprzedaży zapałek przez animatorów i wolontariuszy na terenie marketów, centrów handlowych, w rynkach miast. Standardowo akcja trwała dwa tygodnie. Finałem każdej z nich były weekendowe animacje „Teatrzyku Dziewczynki z Zapałkami”, oparte o teksty baśni H. Ch. Andersena.
Wkrótce po rozpoczęciu działalności, Fundacja zorganizowała happening. Wokół stosu zapałek zgromadzone były dzieci, trzymające świece i śpiewające kolędy. Odbyła się również inscenizacja baśni „Dziewczynka z Zapałkami”. Punktem kulminacyjnym było podpalenie stosu zapałek. Każdy przechodzień mógł wrzucić do niego zapałkę jako symbol solidarności w walce z biedą wśród najmłodszych.
Po raz drugi udało się również urządzić piknik pn. „Pożegnanie lata” w Cesarce koło Strykowa. Trwał on aż trzy dni. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni. Relacja z pikniku została umieszczona w reportażu Programu Trzeciego Telewizji Polskiej. Najbardziej spektakularnym widowiskiem był jednak Bal Kostiumowy w Pałacu Poznańskiego, który odbył się dnia 8 listopada 2003 roku. Rozpoczął się kolorowym pochodem baśniowych postaci, na czele którego dumnie kroczył imponującej wielkości smok. O balu pisał na swoich łamach „Dziennik Łódzki”.