Sprawozdanie merytoryczne z działalności Fundacji za rok 2013

Fundacja „Dziewczynka z zapałkami” została zarejestrowana w dn.12.10.2001 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym (Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieście w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego) pod numerem 0000052400. Siedziba naszej Fundacji mieści się w Łodzi przy ul. Gdańskiej 29.
Celem Fundacji jest niesienie pomocy dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich, patologicznych, zagrożonych demoralizacją lub znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej albo życiowej, a także dzieciom ciężko chorym wymagającym specjalistycznego leczenia.
Oto przegląd i krótkie podsumowanie naszej działalności w 2013 r.

1. Ferie zimowe 2013
W okresie ferii zimowych, w roku szkolnym 2012/2013, Fundacja zorganizowała dla dzieci półkolonie w Łodzi.
W organizowanych przez Fundację feriach wzięło udział 30 dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zajęcia odbywały się w dwóch terminach: 11-15.02.2013 i 18-22.02.2013. Uczniowie łódzkich szkół byli w Eksperymentarium w Manufakturze oraz w Muzeum Niepodległości. Poznali tam ciekawostki z różnych dziedzin nauki, których nie znały nawet ze szkolnych podręczników. Młodsze dzieciaki bawiły się w Figloraju i zwiedzały łódzkie ZOO. Na niepogodę czekało na nich kino Bałtyk i zajęcia psychoedukacyjne w świetlicy. Każdy mógł się wykazać różnymi zdolnościami, gdyż podczas półkolonii odbywały się zarówno zajęcia plastyczne, kalambury, jak i gry oraz zabawy ruchowe w hali sportowej.

2. Zajęcia pozaszkolne
W roku szkolnym 2012/2013 odbywały się w Fundacji zajęcia pozaszkolne dla dzieci i młodzieży rodzin ubogich i patologicznych. Nasi podopieczni, pod okiem opiekunów, mogli odrabiać prace domowe, wyrównywać zaległości szkolne. Ponadto uczestniczyli w zajęciach plastycznych, muzycznych i rekreacyjnych.

3. Wakacje 2013
W lipcu i sierpniu 2013 udało nam się zorganizować dla dzieci liczne wycieczki jednodniowe. Wycieczki odbywały się w kilku miastach w Polsce: w Grudziądzu, Ełku, Tczewie, Świnoujściu oraz w Łodzi. W każdej z nich uczestniczyło po 15 dzieci w różnym wieku. Wszystkie bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, które zorganizowała Fundacja. W trakcie trwania wycieczek dzieci miały zapewniony bezpłatny transport, wyżywienie i liczne atrakcje. Podopieczni uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych i rekreacyjno-sportowych. Na dzieci czekały również wyjścia do teatru, muzeum, ośrodków jeździeckich. Ponadto, brały udział w zajęciach ceramicznych, grały w kręgle, chodziły na baseny i do kina. Nasi podopieczni mieli też okazję poznać specyfikę wielu zawodów m.in.: pracy w Straży Pożarnej i w komendzie Policji. Wizyta w Straży najbardziej podobała się dzieciom z Grudziądza.
Dzieci z Kielc pojechały nad morze, gdzie zwiedzały Sopot i Gdańsk. Nie zabrakło wejścia na latarnię morską i zabaw na plaży. W Gdańsku na dzieci czekała nie lada gratka - odwiedziły Centrum Hewelianum, gdzie poznały ciekawostki edukacyjne, o których nigdy wcześniej nie słyszały.

4. Wycieczka z Warszawy
W dniach 12-13 września 2013 roku odbyła się wycieczka młodzieży z Warszawy. Fundacja zorganizowała w Łodzi pobyt 18 uczniom z warszawskiego Gimnazjum nr 36. Wraz z gimnazjalistami przyjechały dwie opiekunki, w tym pedagog szkoły – Pani Anna Rajewska. Do pomocy miały przydzielonego pracownika Fundacji „Dziewczynka z zapałkami”.
Szkoła miała zapewniony nocleg w Schronisku Młodzieżowym przy ul. Legionów 27. Po zakwaterowaniu, młodzież pod okiem trójki opiekunów ruszyła na zwiedzanie miasta. Fundacja zapewniła uczniom m.in.: zwiedzanie Muzeum Kinematografii czy Szkoły Filmowej – słynnej łódzkiej Filmówki, którą kończyli znakomici polscy aktorzy. Ciekawą atrakcją dla gimnazjalistów było wyjście do Radia Parada. Uczniowie mogli poznać pasjonującą pracę radiowców, zobaczyć studio nagrań i spróbować własnych sił przed mikrofonem. Ogromne zainteresowanie wzbudziło Muzeum Dętka przy Placu Wolności. Wewnątrz zbiornika mogli obejrzeć wystawę przedmiotów, dokumentów i archiwalnych zdjęć ukazujących powstawanie łódzkiej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Podczas pobytu uczniów w Łodzi nie mogło zabraknąć również spaceru ulicą Piotrkowską – najdłuższą ulicą handlową w Europie.

5. Wycieczka z Legnicy
W dniach 27-30 listopada 2013 r. gościliśmy młodzież z Gimnazjum nr 1 w Legnicy wraz z nauczycielkami – Panią Mirosławą Piątek i Panią Haliną Nowak. Wycieczka liczyła 17 uczniów i 2 opiekunki.
Gimnazjaliści zwiedzili Muzeum Farmacji przy Placu Wolności, gdzie na warsztatach mogli nauczyć się jak od podstaw zrobić tabletkę. Również w Muzeum Włókiennictwa uczniowie wykazali się inwencją twórczą, ponieważ brali udział w warsztatach tkackich, na których własnoręcznie wykonywali bransoletki. W Palmiarni, oprócz darmowego zwiedzania z przewodnikiem, młodzież wzięła udział w andrzejkowych wróżbach.
Popołudniami, w siedzibie Fundacji pod okiem instruktorek ćwiczyli tańce towarzyskie, irlandzkie i hip-hop. W Silver Screen'ie grali w kręgle i bawili się na symulatorach wyścigów samochodowych.
Oprócz zwiedzania Łodzi gimnazjaliści zaangażowali się również w pomoc Fundacji i w ramach warsztatów z wolontariatu przygotowywali baśniowe zapałki do sprzedaży na czas naszej akcji świątecznej.

5. Wolontariusze z łódzkich szkół
"Dziewczynka z zapałkami" zaprosiła do współpracy uczniów z łódzkich szkół.
Od 30 X 2013 r., blisko 400 wolontariuszy pomaga nam przy pakowaniu baśniowych zapałek. W projekt zaangażowane są następujące szkoły: Szkoły Podstawowe nr 14, 23, 29, Gimnazja nr 1, 6, 7, 15, 17, 32 oraz Licea Ogólnokształcące nr 1 i 12. Warsztaty wolontariatu odbywają się głównie w budynkach szkół, w ramach godzin wychowawczych lub po zajęciach lekcyjnych.
Na początku zajęć uczniowie słuchają o idei Fundacji "Dziewczynka z zapałkami", jej działalności
i efektach, jakie przynosi sprzedaż baśniowych zapałek. Wiedząc, że pomagamy najbardziej potrzebującym dzieciom z różnych miast, całym sercem angażują się w wykonanie paczuszek z zapałkami. Są to te zapałki, które można kupić na naszych akcjach - ręcznie robione przez naszych wolontariuszy. Nauczyciele są zadowoleni z postawy swoich uczniów i wciąż motywują ich do działania na rzecz Fundacji. Ogromną radością dla Fundacji jest to, że wciąż mamy po swojej stronie ludzi dobrego serca, którzy bez wahania pomogą Dziewczynce z zapałkami.
Dla uczniów, którzy wykazują się największą aktywnością podczas tworzenia paczek z zapałkami czekają atrakcyjne nagrody. Fundacja ufunduje wolontariuszom m.in.: wyjście na basen, kręgle, bilard czy zwiedzanie groty solnej. Nagrody będą przyznawane w roku 2014.